Hrvati rade kraće od Crnogoraca
Piše: Marin Levaj i Tomislav Globan
Objavljeno: 15. listopada 2018.
Zanimljivi podaci stižu iz Eurostata. Naime, očekivano trajanje radnog vijeka, odnosno aktivnosti na tržištu rada, prosječnog muškarca u Hrvatskoj u 2017. godini iznosilo je samo 34,5 godine.
Očekivano trajanje radnog vijeka računa se kao kombinacija očekivanog trajanja života i stope aktivnosti radne snage u pojedinoj zemlji za osobe koje su u trenutku izračuna navršile 15 godina života.
Prema tom kriteriju, muškarci iz Hrvatske smjestili su se na predzadnje mjesto u EU-u. Kraće od prosječnog Hrvata radit će samo Bugarin, ali samo za mjesec i pol kraće (34,4 godine). Dulje od prosječnog Hrvata radit će, primjerice, muškarac iz Crne Gore (34,6 godina), Makedonije, Turske, Grčke, itd. Prosjek Europske unije je 38,3 godine.
Istovremeno, radni vijek prosječne žene u Hrvatskoj iznosi 30,4 godine, tri godine manje od prosjeka u EU-u (33,4 godine). Kraći radni vijek među ženama očekuje se u samo u četiri članice EU-a - Rumunjskoj, Malti, Grčkoj i Italiji. Žene u Turskoj rade u prosjeku tek 18,5 godina, što je odraz kulturoloških i socioloških razlika te zemlje u odnosu na većinu Europskih država.
Ukupno gledajući, očekivano trajanje radnog vijeka i muškaraca i žena u Hrvatskoj iznosi 32,5 godine, što je 3,4 godine kraće od prosjeka EU-a (35,9 godina). Od članica Europske unije, očekivani radni vijek kraći je samo u Italiji (31,6 godina), dok je najduži u Nizozemskoj (40,1 godina) i Švedskoj (41,7 godina).
Najdulje se u Europi radi na Islandu (prosječno čak 47 godina!), a Islanđani dominiraju po tom kriteriju i kod muškaraca i žena. Za usporedbu, Islanđanke rade dulje od Hrvatica za čak 15 godina, a Islanđani dulje od Hrvata za 14 godina!