Studentski kutak
U novom izdanju studentskog kutka Filip Jurak analizira usklađenost i prijenos polovnih ciklusa Hrvatske i zemalja srednje Europe sa zemljama EMU pomoću koeficijenta korelacije s vremenskim pomakom i VAR modela s dvije varijable. Prema teoriji optimalnih valutnih područja usklađenost poslovnih ciklusa jedan je od kriterija koji mora biti ispunjen kako bi se neka zemlja smatrala prikladnom za ulazak u monetarnu uniju…
U novom izdanju studentskog kutka Filip Gospodnetić na primjeru broja osvojenih medalja na Olimpijskim i Azijskim igrama analizira proces zaključivanja iz podataka za čiju je uspješnu provedbu potrebno razumjeti metodologiju istraživanja i prikupljanja podataka, vrstu analize koja će se provest, ali i kontekst u kojem se rezultati dobivaju i tumače. Ako su temelji analize dobro postavljeni, onda su zaključci vrijedni daljnjeg razmatranja i mogu se upotrebljavati u različite svrhe...
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić ispituje postoji li povezanost između načina upravljanja državom i upotrebe zabranjenih sredstava na Olimpijskim igrama. Za mjerenje načina upravljanja državom koristi pokazatelje Svjetske banke: vladavinu prava, kontrolu korupcije, učinkovitost upravljanja, odgovornost, kvalitetu regulatornih tijela, političku stabilnost te odsustvo nasilja i terorizma…
U novom izdanju studentskog kutka Luka Sovulj, student treće godine studija Ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu analizira mehanizme izlaska iz recesije u kontekstu pandemije COVID-a 19 i sekularne stagnacije, tj. stanja u tržišnoj ekonomiji gdje postoji neznatan ili čak nikakav ekonomski rast. U tekstu se analizira i utjecaj Krugmanove ideje trajnog izdvajanja 2% BDP-a godišnje na javne investicije (infrastrukturu, R&D, razvoj djece etc.) na ekonomski rast i održivost javnog duga…
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić analizirao je faktore pomoću kojih se može predvidjeti broj osvojenih medalja na Olimpijskih igrama. Kao prediktore koristio je pokazatelje upravljanja državom preuzete s web stranica Svjetske banke. Kriterij je bio binaran ishod osvajanja odnosno ne-osvajanja olimpijske medalje, a prediktori su bili pokazatelji upravljanja državom: vladavina prava, kontrola korupcije, učinkovitost upravljanja, odgovornost, kvaliteta regulatornih tijela, politička stabilnost, odsustvo nasilja i terorizma…
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić analizirao je isplativost odabira sportske karijere, čimbenike koji omogućuju postizanje vrhunskog uspjeha u karijeri te one koji određuju profesionalne interese. Zaključuje kako profesionalni sport može biti isplativ u kraćem vremenskom periodu, ali dugoročnu sigurnost omogućuje adekvatno obrazovanje…
U novom izdanju studentskog kutka Luka Sovulj, student treće godine studija Ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu analizira pokazatelje poslovnih ciklusa za njemačko i talijansko gospodarstvo. Kretanje ciklusa u Njemačkoj i Italiji od velike je važnosti za Hrvatsku, s obzirom na to da su oni naši glavni trgovinski partneri te da pad njihove potražnje može uzrokovati smanjene našeg izvoza, usporavanje rasta te mogući ulazak u recesiju…
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić analizirao je da li osobe odrasle u nepovoljnim socioekonomskim uvjetima streme uspjehu više od onih koje nisu odrasle u takvim životnim uvjetima na primjeru NBA igrača. S obzirom da su godine igranja u ligi visoko korelirane s ugovorenom plaćom, provjereno je postoji li povezanost između siromaštva i prihoda kućanstva u okruzima u kojima su igrači odrasli i godina igranja u ligi. Rezultati analize ukazuju da ne postoje statistički značajne razlike u visini godišnje plaće za sezonu 2019./2020 između igrača odraslih u različitim socioekonomskim uvjetima…
U novom izdanju studentskog kutka Luka Sovulj, student treće godine studija Ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu analizira utjecaj mjera štednje, globalizacije i populizma na referendumsku odluku o Brexitu. Također se osvrće na očekivanja za britansko gospodarstvo, inflaciju, kamatne stope i kretanje tečaja nakon izlaska iz Europske unije...
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić analizirao je podrijetlo stranih igrača u NBA ligi, izradio projekcije odabira stranih igrača na NBA draftu te kretanja ukupnog broja stranih igrača u NBA ligi u nadolazećih pet sezona. Unutar nadolazećih pet godina očekuje se porast broja odabranih stranih igrača na draftu, a zatim njihov pad…
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić istražio je koje igračeve karakteristike ga čine dobrim izborom za All star utakmicu te pridonose li All star igrači svojim ekipama znatno više od ne-All star igrača. Temeljem eksploratorne faktorske analize utvrđene su dvije glavne karakteristike All Star igrača. Jedna se odnosi na igračeve obrambene karakteristike, a druga na igračev opći doprinos ekipi kombiniran s napadačkim učinkom…
U novom izdanju Studentskog kutka Filip Gospodnetić je na primjeru NBA lige testirao hipoteze hoće li ekipe slične snage češće preokretati rezultat na utakmici nego ekipe među kojima je razlika u snazi velika te hoće li se rezultat češće preokretati u situacijama u kojima se bori za vrjedniji resurs, dakle najviše u doigravanju, pa zatim nakon All-star vikenda te naposljetku prije All-star vikenda…
NBA liga je sa svojim franšizama, vrhunskim igračima, logistikom i financijskom pozadinom uvjerljivo najjača košarkaška liga svijeta. Rasprave o njenoj kvaliteti, kao i kvaliteti njenih konferencija su neizostavne u svakodnevnim razgovorima, a o tome se mogu pročitati različiti članci na internetu. Kao indikator kvalitete ekipe, a samim time i kvalitete konferencije poželjno je usmjeriti se prema Simple Rating System (SRS). SRS je procjena jačine ekipe koja uzima u obzir diferencijal prosječnih poena i težinu rasporeda odigranih utakmica...
Nedavno smo pisali o ogromnim razlikama u dohotku po glavi stanovnika među zemljama u svijetu. Konsenzus među ekonomistima sugerira da su razlike u dohocima po glavi stanovnika kojima svjedočimo danas „novijeg datuma“, odnosno da su prije 200-tinjak godina dohoci po glavi stanovnika među zemljama bili ujednačeniji. Ovog puta su studenti diplomskog studija "Ekonomija" na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu analizirali neke od čimbenika koji su doprinijeli takvoj divergenciji...
U 2014. godini omjer dohotka po glavi stanovnika korigiranog za kupovnu snagu u SAD-u i Etiopiji iznosio je nevjerojatnih 34:1. Pritom izgleda kako su se nejednakosti u svijetu zapravo smanjile u 2014. godini u odnosu na pretkrizno razdoblje. Ovaj fenomen, kao i još neke druge, analizirali su studenti diplomskog studija "Ekonomija" na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu...